A legszebb kép, amelyet egy nép nyújthat magáról, minden bizonnyal a hitről való tanúságtétele

Image„A legszebb kép, amelyet egy nép nyújthat magáról, minden bizonnyal a hitről való tanúságtétele” – mondta XVI. Benedek pápa szardíniai látogatása során.

 

 

 

A Szentatya szeptember 7-i zarándoklatával lezárta a centenáris ünnepségeket, amelyekkel arra emlékeztek, hogy 1808. szeptember 13-án X. Pius pápa Szardínia legfőbb védőszentjévé nyilvánította a Bonariai Szűzanyát.

Cagliariban a pápát vasárnap délelőtt a sziget tipikus fúvós hangszerének, az ősi „launeddas”-nak a zenéje és sok-sok népviseletbe öltözött fiatal fogadta a Bonariai Szűzanya kegyhelyén, gazdagon hímzett ruhájukkal is kifejezve ennek az ősi földnek kulturális és történelmi hagyományait. Mintegy 150 ezer hívő várta Péter utódát a kegyhely előtti téren és a környező utcákon. A domb tetejéről Cagliari egész öblét uraló Mária kegyhelyen a pápa elsőként a betegekkel és a századik életévüket betöltött hívekkel találkozott, akik a templomban foglaltak helyet.
A szentmisét XVI. Benedek a templom előtt felállított fehér emelvényen mutatta be. Homíliája elején csodálattal adózott a sziget lakosságának hite előtt:
„A legszebb kép, amelyet egy nép nyújthat magáról, minden bizonnyal a hitéről tett tanúságtétele. Ebben a pillanatban kézzel fogható számomra hitetek megható megnyilvánulása, és ezért szeretném kifejezni csodálatomat”. A pápa szentbeszédében utalt rá, hogy a kereszténység nem a hódítók kardja, nem idegen hatalmak erőszakos uralma révén érkezett a szigetre, hanem azoknak a vértanúknak az áldozata nyomán sarjadt ki, akik életüket adták hitükért az Isten és az emberek iránti szeretetből.
A centenárium kapcsán Benedek pápa megállapította: „Szigeteteknek nem is lehetett volna más védőszentje, mint a Szűzanya. Mária ugyanis a legtökéletesebb anya, leány és jegyes.” „Sa Mama, Fiza, Isposa de su Segnore” – ahogy ezt a szárdok éneklik – mondta a pápa a helyi tájszólásban. Mária segítse a szardíniai híveket, hogy elvigyék Krisztust a családokhoz, a társadalom alapsejtjeihez. Megfelelő lelkipásztori tervekkel járuljanak hozzá, hogy a fiatalok találkozhassanak Krisztussal. Védőszentjük tegye őket képessé arra, hogy elvigyék az Evangéliumot a munkahelyekre, a gazdasági és politikai életbe. Ehhez szükség van az elkötelezett világi hívek új nemzedékére, akik képesek arra, hogy szakértelemmel és erkölcsi szigorral megoldást találjanak a fenntartható fejlődésre.
Az Úrangyala elimádkozása előtt a pápa a Szűzanya kegyszobrának jobb kezébe helyezett egy aranyból készült kis vitorláshajót, a sziget helyi egyházának jelképét, valamint egy gyertyát, amely a szárdok hitének emblémája. Ezt követően Mária oltalmába ajánlotta a családokat és a fiatalokat.
„Tekints le minden családra, amelyet nehézségek, szenvedés és szegénység sújt, Mindenkiben növeld a szeretetet. Te, a tenger felől érkezett Szűz, tekints le e föld fiataljaira: légy védelmezőjük és oltalmuk!”
A pápa az Úrangyala elimádkozása előtti elmélkedését is a Bonariai Szűzanyának szentelte, akit „a szárdok édes Királynőjének” nevezett. „Végtelen hálával kérjük Máriát, a megtestesült Ige Anyját, aki egyben a mi Anyánk, oltalmazzon minden földi édesanyát” – fohászkodott a Szentatya, majd így folytatta: „Oltalmazd azokat, akik férjükkel együtt harmonikus családi légkörben nevelik gyermekeiket, és azokat, akik számos ok miatt egyedül néznek szembe ezzel a nehéz feladattal. Add, hogy mindnyájan odaadással és hűségesen végezhessék mindennapi szolgálatukat a családban, az egyházban és a társadalomban”. A Szentatya a felajánlás után egy arany rózsát helyezett el a Szűzanya kegyszobra előtt.
Végül az Úrangyala elimádkozása után a pápa gondolataival Haiti sokat szenvedett lakossága felé fordult, akiket ezekben a napokban három hurrikán is sújtott. A Szentatya imádkozik az áldozatokért és a hajléktalanokért. Lelki közelségéről biztosította az egész nemzetet, abban reménykedve, hogy mielőbb megérkeznek az országba a szükséges segélyek. Mindnyájukat a Bonaria-i Szűzanya oltalmába ajánlotta.
A szertartás után a pápát, a cagliari papi szemináriumba vezető útja mentén hívek sokaság köszöntötte. Csakúgy, mint ebéd után, amikor a székesegyházban találkozott a sziget papjaival és szeminaristáival. Szardínia földjét elődeik már apostoli buzgósággal megművelték – mondta a Szentatya. A szigeten olyan papok tevékenykedtek, akik a hit valódi mesterei voltak, csodálatos tanúságot hagytak örökségül a Krisztushoz és az egyházhoz való hűségről. A hit, a spiritualitás és a kultúra felbecsülhetetlen kincsét most nekik, korunk papjainak és papnövendékeinek kell megőrizniük. A pápa köszönetét fejezte ki az oktatóknak és nevelőknek, akik nap, mint nap ennek a fontos apostoli munkának szentelik életüket és felkészítik a jelölteket a papi küldetésre.
A Szentatya vasárnapi szardíniai apostoli látogatásának utolsó állomására Cagliari központi terén került sor, ahol a pápa a fiatalokkal találkozott. Lelkes, örömteli légkör, a szárd fiatalok valóságos folklór műsora, táncok és énekek fogadták XVI. Benedeket, a harmadik pápát, aki felkereste a szigetet a Szűzanya kegyhelyén.
„Nagy öröm számomra, hogy e szép szigetetnek szóló rövid, de intenzív látogatásom végén találkozhatom veletek” – mondta Benedek pápa, köszönetét fejezve ki a lelkes fogadtatásért. Biztosította őket, hogy jól ismeri azokat a nehézségeket, amelyekkel szembe kell nézniük: a munkanélküliség csapása, az elvándorlás, a szülőföld elhagyásával járó pszichológiai és erkölcsi, valamint szociális sérülések. A nyereség és a siker napjaink új bálványai, amelyek előtt sokan leborulnak. Ennek következtében csak azok „számítanak”, akik szerencsét csináltak, ismertté váltak, nem pedig azok, akik nap mint nap küzdenek megélhetésükért. Fennáll annak a veszélye, hogy a fiatalok felületesen mellékvágányokat keresnek, amelyeken könnyebben eljutnak igényeik közvetlen kielégítéséhez, de ezek a sikerek múlandók és törékenyek. Az individualizmus térhódítása következtében, amikor csak saját magunkra összpontosítunk, elkerülhetetlenül elveszítjük azt a képességünket, hogy másokat türelmesen végighallgassunk. Ez azonban nélkülözhetetlen feltétele az együttműködésnek.
XVI. Benedek utalt előde, II. János Pál szavaira, aki 1985-ben Cagliariban a következő három fő értéket jelölte meg a testvéri és szolidáris társadalom építéséhez: a család, mint ősi és szent örökség, a komoly értelmi és erkölcsi képzés, valamint az őszinte és mély hit. Ezek ma is rendkívül időszerűek – mondta a Szentatya. „Család, képzés és hit. Cagliari és egész Szardínia kedves fiataljai, én is ezt a három szót hagyom rátok távozásomkor. Ezt a három értéket tegyétek magatokévá Krisztus Lelke világosságának és erejének segítségével. A Bonariai Szűzanya, a szárdok legfőbb patrónája és édes Királynője vezessen, óvjon benneteket, és mindig álljon mellettetek!” – búcsúzott vasárnap délután XVI. Benedek Szardínia ifjúságától.

    Vatikáni Rádió

Image