A pápa üzenete az ENSZ-hez

"Az egész emberi család részesüljön a globalizáció jótékony hatásából"

XVI. Benedek hálával emlékezett vissza áprilisi látogatására, amelyet a nemzetközi szervezet New York-i központjában tett, majd köszöntötte és imájáról biztosította a közgyűlés előestéjén, vasárnap tartott ökumenikus szertartás résztvevőit. A Szentatya üzenetét államtitkára, Tarcisio Bertone bíboros látta el kézjegyével, és Celestino Migliore érsek, a Szentszék állandó ENSZ-megfigyelője olvasta föl.
A következő hónapok sürgető kihívásaihoz szükséges erőt és irányítást kívánta üzenetében a pápa az Egyesült Nemzetek Szövetségének. Megújította a nemzetközi vezetőkhöz szóló felhívását, hogy tegyék újra magukévá a magasrendű erkölcsi szemléletet és az igazságosság transzcendens alapelveit. Ezt már áprilisban mondott beszédében is hangsúlyozta XVI. Benedek. Akkor szólt még a szubszidiaritás elvéről, a fejlődési célkitűzésekről, nem feledkezve el Afrikáról és a világ más részeiről sem, amelyek kimaradnak a teljes körű hiteles fejlődésből.
A tudományos és technológiai kutatásokkal kapcsolatban figyelmeztetett: az általuk nyerhető jótékony hatások ellenére alkalmazásuk egyes szempontjai nyilvánvalóan sértik a teremtés rendjét. Nem csak az élet szentségének mondanak ellen, de magát az emberi személyt és családot fosztják meg természetes identitásától. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata kihirdetésének hatvanadik évfordulóján a pápa leszögezte: az emberi jogok előmozdítása a leghatásosabb módszer az egyenlőtlenségek kiküszöbölésére az egyes országok és társadalmi csoportok között, továbbá a biztonság növelésére egyaránt.

XVI. Benedek mostani üzenetében megnevez néhány sürgető kihívást, amely előtt az ENSZ áll: az ún. Millenniumi Célkitűzések elérése, az Afrikát segítő NEPAD, program és minden olyan kezdeményezés, amely arra irányul, hogy az egész emberi család osztozzon a globalizáció jótékony hatásaiban. 

Vatikáni Rádió