A szinódusi atyák üzenete Isten népéhez

Kedden, szerdán és csütörtökön a világ püspökei kis körökben folytatták megbeszéléseiket a Vatikánban Isten szaváról.

A közgyűlés záró javaslatait (Elenchus finalis propositionum) pénteken délután ismertették a szinódusi atyáknak, akik szombaton délelőtt szavazzák meg a dokumentumot. Ezt követően szombaton együtt ebédelnek XVI. Benedek pápával a Szent Márta házban, a szinódusi munka lezárása alkalmából. Nicola Eterovic érsek szinódusi főtitkár bejelentette, hogy valamennyi résztvevőnek kiosztottak egy DVD-t, "Élő Biblia" címmel.
A püspöki szinódus eddigi megfontolásai alapján a résztvevők üzenetet intéztek Isten népéhez, amelyet pénteken olvastak föl a világ főpásztorainak öt nyelven (olasz, angol, francia, spanyol és német). Az üzenetet elsősorban a papokra és a hitoktatókra bízták, akik segítik a híveket a Biblia olvasásában és hallgatásában. Négy képben foglalták össze Isten szavával kapcsolatos meggondolásaikat.
Az első az isteni hang, amely a semmiből megalkotta a világegyetem csodáit. Ez a hang áthatolt a történelmen, mely az emberi bűn sebét viseli magán, a fájdalomtól és a haláltól szenved. Az Úr azonban fölajánlja az emberiségnek kegyelmét, a szövetséget és az üdvösséget. Ez a hang jut el hozzánk a szentírás lapjairól, amelyet ma az egyházban olvasunk a Szentlélek irányításával.
A második kép az arc, Jézus Krisztus, az örök és végtelen Isten Fiának az arca. A meghalt, feltámadt és örökké élő Jézus Krisztus teszi tökéletessé találkozásunkat Isten szavával. Ő fedi fel előttünk a szentírás teljes értelmét. Vele érthetjük meg, hogy a Biblia is emberi szavakból áll, amelyek azonban magukban rejtik az isteni igazság fényét, s amelynek megéléséhez és szemléléséhez a Szentlélekre van szükségünk.
A szinódusi üzenet harmadik képe a ház. Isten igéjének az otthona, amely maga az egyház. Ennek négy pillére: a tanítás (a Biblia olvasásán, a hitoktatáson, a szentbeszédeken keresztül); a kenyértörés (vagyis az oltáriszentség, amely az egyház életének és küldetésének forrása és csúcspontja); az imádság (a himnuszok, a zsoltárok és az énekek); és végezetül a Lectio divina, a lelki szentírás olvasás, amely révén találkozhatunk Krisztussal, az élő Isten szavával.

Ezzel elérkeztünk a szinódusi üzenet negyedik, utolsó képéhez, az úthoz. Ezen az úton, a különféle kommunikációs csatornákon keresztül ér el az emberekhez Isten igéje. A Bibliának el kell jutnia minden családhoz, az iskolákba és a kulturális életbe, hiszen évszázadokon át a művészetek, az irodalom, a zene, a gondolkodás és az etika fő vonatkozási pontja volt. A hívek olvassák, imádkozzák a Bibliát, elmélkedjenek és tegyenek tanúságot róla.

Vatikáni Rádió