Szent Pál tanítása szerint a kereszt Isten bölcsessége, aki szeretetét a gyengeségben nyilvánítja ki.
Ez a gondolat állt XVI. Benedek október 29-i katekézisének középpontjában, amelyben folytatta elmélkedését az apostol tanításáról.
Szent Pál a damaszkuszi úton szerzett döntő tapasztalata révén megértette, hogy Jézus őérte és mindenkiért halt meg és támadt fel. Azt is megértette, hogy az üdvösség kegyelem, mivel minden Krisztus halálából, nem pedig a mi tetteinkből születik. Szent Pál azonban azt hirdette, hogy a kereszt jelenti az üdvösséget, a minden teremtménynek ajándékként felkínált kegyelmet. A kereszt alapvető jelentéssel bír: Isten ingyenes és irgalmas szeretetének megnyilvánulása. Pál tehát nem úgy mutatja be a keresztet, mint botrányt vagy őrültséget, hanem mint Isten mindenhatóságának és végtelen szeretetének kifejezését. Krisztus keresztje a keresztény misztérium középpontjának a középpontja. Isten szeretetének ingyenessége a valódi bölcsesség.
Az apostol saját gyengeségének megtapasztalása révén bizonyosodik meg Krisztus szeretetéről. Valóban, Krisztus keresztáldozata által engesztelődik ki velünk Isten. Ahhoz, hogy elfogadjuk a keresztet, gyökeres megtérésre van tehát szükség. A zsidók azért utasítják vissza a keresztet, mert hűségesek akarnak maradni atyáik Istenéhez. A görögök, vagyis a pogányok az értelem nevében szállnak szembe a kereszttel. Számukra a kereszt sótlan étel, vagyis tévedés, sértés a józan ész ellen. Aki a lélek tökéletességét a tiszta észben vélte felfedezni, mint a görögök, nem tudta elfogadni, hogy Isten emberré váljon. Még inkább elfogadhatatlan volt az, hogy Isten a kereszten fejezze be életét. A görögök logikája ma is elterjedt – mondta katekézisében a Szentatya. A kereszt azonban Isten hatalmának kifejezése. Az évszázadok során bebizonyosodott, hogy a kereszt győzött, és nem az annak ellenálló bölcsesség.
A kereszt lehetővé teszi, hogy visszautasítsunk minden kísértést, amely jelen van az emberben. Csak akkor fedezhetjük fel életünkben Isten Lelkének teljes erejét, ha maradéktalanul elfogadjuk a kereszt gyengeségét. Ekkor mondhatjuk Szent Pállal együtt: „…Isten őrizzen attól, hogy mással dicsekedjem, mint Urunk Jézus Krisztus keresztjével, aki által a világ meg van feszítve számomra, s én a világ számára".
A pápa arra buzdította a híveket, hogy fogadják be a keresztet, találjanak erőt a szeretet alázatosságában, hogy részeseivé válhassanak Krisztus halálának és feltámadásának.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír