Újabb mérföldkő a kínai kereszténység elnyomásában

b_300_300_16777215_00_images_stories_Szent_Kozosegek_chinese-christians.jpgA múlt héten lépett életbe az a szabályozás, miszerint a kínai kormány törvény alapján tiltotta be a Biblia online történő forgalmazását.

A rendelkezés összhangban áll a kormányzat immáron évek óta tartó, fokozatosan erősödő ellenállásával, ami a keresztény mozgalmak gyarapodásának és erősödésének szeretne gátat szabni – írja a The New York Times. Az online kiskereskedelmek korlátozása azért is tekinthető jelentős megszorításnak, mert Kínában nagyon elterjedt az online vásárlás, ezért a Biblia forgalmazására ezen a felületen már nem lesz lehetőség.
A hírek szerint a továbbiakban kizárólag „illusztrált, rövid ismertetők és röplapok” terjeszthetők legálisan, míg Bibliához csupán a templomokban lehet hozzájutni, ami egyfajta „szürke zónát” jelent az irányítás szempontjából, ugyanis a Vatikán és a kínai kormányzat már évek óta folytat tárgyalásokat a kínai keresztények hovatartozásával kapcsolatban. Xi Jinping elnök elgondolása szerint Kínában a tradicionális értékeket kell előtérbe helyezni, ezért a kereszténység egy háttérbe szorított szerepet kap a vallások tekintetében.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy 2014 és 2016 között csak egyetlen tartományban 1500 keresztet szedtek le a templomokról. Hozzá kell tenni azt is, hogy míg taoizmus, a buddhizmus és más népi hagyományok előnyben részesülnek a vallásgyakorlást illetően, addig a muszlimokat is számos megszorítás éri, mint például a hosszú szakáll viselésének korlátozása, vagy a fejkendő viselete a nők esetében.
A fentiek tekintetében azért is elszomorító a helyzet, mert Kína jó úton halad afelé, hogy a világ legnagyobb keresztény népességgel bíró országa legyen.
A Council on Foreign Relations jelentése szerint a „földalatti” keresztény mozgalmakkal együtt a protestánsok száma valahol 58 és 115 millió között, míg a katolikusok száma 10-12 millió lehet.
Március végén a Vatikáni Sajtóiroda által kiadott közleményben cáfolták, hogy a Szentszék és Kína közötti tárgyalásokban bármilyen előrehaladás is történt volna a távol-keleti országban élő keresztényekkel kapcsolatban.
Az Aleteia cikke nyomán.
Kép: Reuters (via Christian Today)
www.777blog.hu