Márton Áron püspök születésének 125. évfordulóján, 2021. augusztus 28-án ünnepi megemlékezést tartottak Csíkszentdomokoson. Az ünnepség részeként megnyitották a településen felépült Márton Áron Látogató- és Zarándokközpontot is.
Az eseményen részt vett Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője. Főkonzulátusunkat dr. Farkas Balázs ideiglenes ügyvivő konzul képviselte.
Márton Áron 41 éve nincs közöttünk, de valójában 125 éve itt van velünk, és marad is az idők végezetéig – hangzott el a püspök születésének 125. évfordulóján tartott X. csíkszentdomokosi megemlékezésen és zarándoknapon szombaton. Az ünnepség részeként megnyitották a településen felépült Márton Áron Látogató- és Zarándokközpontot is.
Rengeteg érdeklődőt vonzott a Márton Áron püspök tiszteletére tizedik alkalommal megrendezett megemlékezés és egyházmegyei zarándoknap, amelyet napra pontosan a püspök születésének 125 évfordulóján tartottak szombaton Csíkszentdomokoson. A zarándoknap egyben a 2020 decemberében elkezdődött, Márton Áron püspök boldoggá avatásáért végzett imakilenced záróeseménye is volt.
Az ünnepség a délelőtti órákban szentmisével kezdődött a helyi római katolikus templomban, amely kicsinek bizonyult az összegyűlt ünneplők számához képest: a teljes egészében megtelt istenháza mellett a templomkertben elhelyezett két kivetítő előtt is rengetegen követték az eseményeket.
A megemlékezésen számos egyházi és világi elöljáró is jelen volt, többek között Kovács Gergely érsek, Kerekes László segédpüspök, Jakubinyi György nyugalmazott érsek, Tamás József nyugalmazott segédpüspök, Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. A szentmisét követően a templomban Marton József Márton Áron és Csíkszentdomokos című előadását is meghallgathatták az érdeklődők.
Ezt követően a több száz ünneplő átvonult a 2016 és 2020 között a Magyar Kormány, a Csíkszentdomokosi Közbirtokosság és több jóakaratú személy munkájának, adományának köszönhetően felépült Márton Áron Látogató- és Zarándokközponthoz annak hivatalos megnyitójára.
Elsőként Karda Róbert polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, köszönetet mondva mindazoknak, akik hozzájárultak a létesítmény megépítéséhez. „Nagyon remélem, hogy ez a központ minden idelátogatónak a hasznára lesz, mindenki lelkileg gazdagabban megy majd el innen, ez lenne a cél. A mai zűrzavaros világban legyenek békeszigetek, ahol, mint a zavaros víz, ki tudunk tisztulni, rendet tudunk tenni magunkban, megerősödik hitünk az élő Istenben, aki sohasem hagy minket magunkra. Székely népünknek, magyar népünknek akkor tud jövője lenni, ha szülőföldünkön keresztény emberként Márton Áron szellemében élünk” – hangsúlyozta Csíkszentdomokos polgármestere. A továbbiakban Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője osztotta meg ünnepi gondolatait. Mint hangsúlyozta, az egyetemes katolikus egyházban hatalmas emberi, szellemi és erkölcsi hagyatéka van Márton Áronnak, az erdélyi katolikus egyház pedig mind a mai napig, és ezután is ebből a hagyatékból táplálkozik. A püspök példája meglátása szerint attól kiemelkedő, hogy meg tudta mutatni a világnak, hogy a valódi értékek, a tényleges, igazi erkölcsi tartás a legsötétebb időket is átéli.
„Ma pont azért fontos ezt egyre nyomatékosabban kimondani, mert meg kell tanítanunk az utánunk következő nemzedékeknek, mennyire nem magától értetődő a szabadság, az igazság, az emberség, az erkölcs. Ha nem úgy tanuljuk meg az igazi értékeket, hogy közben időről időre megtanulunk megharcolni értük, akkor éppoly könnyen tudunk ezektől eltávolodni, mint amilyen könnyedén vesszük a létezésüket” – húzta alá Brendus Réka. Hozzátette: Márton Áron 41 éve nincs közöttünk, de valójában 125 éve itt van velünk. „Nekünk egyetlen feladatunk van: hagyatéka szerint dolgozni, mert a Non recuso laborem (nem futamodom meg a munkától - szerk. megj.) nem egy közönséges, gépies robotolás felvállalása, hanem ennél sokkal több. Értékek mentén történő cselekvés, közösségi szerepvállalás, összefogás, tántoríthatatlan bizalom. Legyen hát e hely a tartás és kitartás, a fizikai erőtlenség felett győzedelmeskedő szellemi erő, a hit és a hitelesség, az ember és a katedrális zarándokközpontja. Legyen mindannyiunk számára az önmagunkhoz való visszatérésnek, önmagunk újrafelfedezéséhez erőt adó forrása. És legyen védelmező, gondoskodó, segítő kéz mindazoknak, akik a helyes út keresésében támaszra szorulnak, hisz Márton Áron az idők végezetéig velünk marad” – emelte ki a főosztályvezető.
Tánczos Barna miniszter beszédének elején azt hangsúlyozta, hogy Márton Áron egy biztos pontja az erdélyi közösségnek, akár egyházi, akár világi szemmel tekintünk a munkásságára. „Nemcsak egy szentéletű püspökről beszélünk, hanem egy olyan világi szemmel is vezetőnek tekintett személyről, aki utat mutatott életében és halála után is, aki egyházi és világi szemmel is minden szempontból elismerésre méltót alkotott” – mutatott rá, majd felvetette, hogy a kutatók a mai napig keresik a magyarázatot arra, hogyan tudott egy kis vidéki településről származó fiatal olyan példaképpé nőni, aki évszázadokra meghatározza egy közösség jövőjét. „Meggyőződésem, hogy az isteni gondviselésen túl szükség volt arra is, hogy Márton Áron abból a magyarságból, abból a székely közösségből, abból a felcsíki faluból származzon, amely megadta neki a hátteret mindahhoz, amit az élete során megmutatott nekünk papként és vezetőként egyaránt. Mi magyarok tudjuk, hogy mit jelent akár a világgal is szembe menni akkor, amikor lelki- és szabadságjogainkat is megtiporják. Ment szembe ez a magyarság ha kellett cárral, ha kellett császárral, ha kellett német tankkal vagy akár Brüsszellel, azért, hogy megmutassa országnak-világnak: nincsen fontosabb a szabadságjogainknál és azoknál az egyházi értékeknél, amelyekre ezer éve alapozzuk a mindennapjainkat” – nyomatékosította a miniszter.
Az eseményen felszólalók sorát Borboly Csaba megyeitanács-elnök zárta, hangot adva azon örömének, hogy Kelemen Hunor, illetve Orbán Viktor magyar miniszterelnök Erdélyt, azon belül pedig Székelyföldet több szempontból is kiemelten támogatják. „Bizakodással kell tekintsünk a jövőbe, mert a Kárpát-medencében lesz magyar jövő. A Kárpát-medencében erős magyarság él, hitében erős magyarság, ebben erősít meg minket a papságunk. Úgy, ahogy itt Csíkszentdomokoson majd sokan fel tudnak töltődni, akár változtatni korábbi álláspontjukon, miután megtapasztalják Márton Áron szellemiségét, úgy hiszen azt, hogy a gyerekeink számára is erősítő lesz ez a beruházás” – vélte Borboly Csaba. Az ünnepi beszédeket követően Kovács Gergely érsek Isten áldását kérte az új központra, majd egy közös ima után a jelenlévők belülről is megtekinthették az épületet, amelyben a megemlékezés részeként könyvbemutatót és kiállításmegnyitót is tartottak. Számos makett és egyéb látnivaló mellett az érdeklődők a Márton Áron által használt 1600-as fekete Volkswagent is megcsodálhatták.
Fotó: Veres Nándor
www.szekelyhon.ro