Kettős ünnep volt Gyimesfelsőlokon: felszentelték az új komjáti templomot, és megtartották ennek első, Kármelhegyi Boldogaszszony-napi búcsúját. A Nyíljon ki szívetekből az öröm virága című Mária-énekkel kezdődött a ceremónia, a harang hívó szavára a templom bejáratához vonult a papság. Tankó Géza plébános köszöntőbeszédében kihangsúlyozta, „ez a templom a jó szívű, a jó lelkű emberek hitéből, imájából, Isten szeretetéből, sok és kevés pénzű emberek adományaiból épülhetett fel”.
„Arra kérem dr. Jakubinyi György érsek urat és Tamás József püspök urat, hogy amikor ezt a templomot felszentelik, azért is imádkozzanak, hogy legyen ebben a templomban minél több keresztelő, minél több esküvő, hallják itt az emberek Isten üzenetét, Jézus tanítását, szépüljön a lelkük, mert a világnak a szele és kínálata könnyen bemocskolja, beszennyezi” – mondta a házigazda plébános, majd átadta az érsek atyának a templom kulcsát, hogy vezesse be a híveket Isten szent hajlékába. Az érsek legelőször a vizet szentelte meg, majd meghintette vele az oltárt és a hívőket, megáldotta a Szentírást. A szentbeszédben Jakubinyi a Kármelhegyi Boldogasszony ünnepéről, ennek eredetéről beszélt: „ Az Európából érkező zarándokok a Kármel-hegy völgyében telepedtek le, s kezdték meg remete-életüket. A helyválasztás nem véletlen, Illés próféta ezen a helyen mutatta be égő áldozatát, hogy a hitetleneknek bebizonyítsa, az Úr az egyetlen és igaz isten. A magányosan élő remeték kápolnát emeltek, s naponta misét tartottak Szűz Mária tiszteletére. Szent Albert jeruzsálemi pátriárka hivatalosan engedélyezte működésüket, így megszületett a Kármel-hegyről elnevezett karmelita rend. A karmeliták az angliai Stock Szent Simont (†1265) tekintik rendalapítójuknak. A hagyomány szerint angyalok és szentek kíséretében neki jelent meg Szűz Mária, és skapulárét (váll-lepelt) nyújtott át, e szavak kíséretében: aki ebben hal meg, nem jut a pokol tüzére (…).”
A szentbeszéd után következett a Mindenszentek litánia, majd a templomszentelés csúcspontja: az érsek olajjal megkente az oltár közepét és négy sarkát, a püspök pedig a templom falára elhelyezett 12 keresztet. Csak ezután került sor a gyertyák meggyújtására és a templomban minden világítótestet bekapcsoltak, hogy fényárban ússzon a felszentelt templom. Közben feldíszítették az oltárt a szentmise bemutatására. A misét Jakubinyi György érsek, Tamás József püspök, illetve Boros Károly felcsíki és Vass Zoltán alcsíki főesperes celebrálta, részt vett a két esperesi kerület több mint 30 papja. A istentisztelet végén csángó népviseletbe öltözött gyerekek verses műsora következett, majd Tankó Géza köszönetet mondott a vendégeknek, hogy megtisztelték e kis közösség ünnepét és híveinek az önzetlen segítséget, amit a templomépítéskor nyújtottak. Felhangzott a pápai himnusz, majd a magyar himnusz, az ünnepi kivonuláskor pedig mindenki egy emberként énekelte az Ó, én édes, jó Istenem című Mária-éneket. Távozáskor a helybeli háziasszonyok kaláccsal és egy-egy pohár borral kínáltak meg mindenkit.
Dobos László
Csíki Hírlap