"Kérünk, Urunk, ne vesszünk el e miatt az ember miatt! Ne szálljon ránk igaz ember vére! Hisz te vagy az Úr, aki úgy tettél, amint neked tetszett!” Aztán megfogták Jónást, és a tengerbe vetették. A tengernek azonnal megszűnt a háborgása. Az embereket elfogta az Úrtól való félelem. Áldozatot mutattak be az Úrnak, fogadalmi ajándékokat szenteltek neki."
Jón 1,14
Jónást a tengerbe vetették! E szörnyű háborús időben az egyház tanítását a halálos ítéletről, a jogos önvédelemről, és a háborúról fontos ismerni:
Halálos ítélet:- A Katolikus Egyház Katekizmusa, Szentszéki instrukció a 2018. utáni kiadásokhoz, 2267. pont"Hosszú ideig egyes bűncselekmények súlyosságára megfelelő válasznak és bár végső, de elfogadható eszköznek tekintették, hogy a törvényes hatóság, szabályos eljárást követően, a közjó védelme érdekében halálbüntetéshez folyamodjon. Ma [azonban] az Egyház az evangélium fényénél tanítja, hogy a halálbüntetés megengedhetetlen, mert vét a személy sérthetetlensége és méltósága ellen, és eltökélten küzd annak eltörléséért az egész világon[.]"
Háború: minden katolikusnak tudnia illik arról, mit tanít az Egyház a háború és béke kérdésében:
1) "A támadó háború önmagában erkölcstelen."Minden olyan háború, ami terjeszkedést, egyeduralmat, vagy bármi egyéb más célt szolgál, mint az önvédelmet, erkölcstelen, függetlenül attól, miért vívják. (vö. Az Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, 500.)
2) Az erkölcsi törvény háború alatt is érvényben vanEgyesek néha azt mondják, egy háború alatt a győzelem érdekében "minden megengedett". Ez azonban nem igaz. Ugyanaz az erkölcsi törvény, ami béke idejére érvényes, egy háború ideje alatt is érvényben van.Példának okáért egy ártatlan személy életének szándékos és közvetlen kioltásának tilalma ugyanúgy fennáll egy háború alatt, mint békeidőben. (vö. A Katolikus Egyház Katekizmusa, 2312.)
3) Igazságosan háborúba bocsátkozni szigorú feltételekhez kötött– A támadó fél által a nemzet vagy a nemzetek közössége felé okozott kár tartós, súlyos és minden kétséget kizáró kell, hogy legyen.– A károkozás megállítására bevetett minden eszköz használhatatlannak vagy hatástalannak kell, hogy bizonyuljon.– A sikerhez szükséges feltételek meg kell, hogy legyenek.– A fegyveres erő alkalmazása nem okozhat súlyosabb kárt és zavart, mint maga a megszüntetendő rossz. A modern pusztító eszközök hatékonysága nagyon súlyosan esik latba e feltétel mérlegelésében.(vö. A Katolikus Egyház Katekizmusa, 2309.)
4) "A nem harcolókat, a sebesült katonákat és a hadifoglyokat tisztelni kell és emberségesen kell velük bánni."Ez kapcsolódik a kettes ponthoz. Csak mert háborúba bocsátkozunk, ez nem jelenti azt, hogy minden megengedett. A nem harcolókat védeni kell. A sebesült katonákkal, a foglyokkal, és más olyan katonákkal, akik csekély vagy semekkora fenyegetést nem jelentenek, szintén emberségesen kell bánni. (vö. A Katolikus Egyház Katekizmusa, 2313.)
5) Ezeket az elveket körültekintő mérlegeléssel kell alkalmazniAz elvek maguk nem vitathatók. De annak megállapítása, hogy egy adott szituáció teljesíti-e a követelményeket az igazságos háborúhoz, körültekintő mérlegelés tárgya (vö. A Katolikus Egyház Katekizmusa, 2309.). Ennek megfelelően a hívő katolikusok esetenként legitim módon vitathatják, hogy egy konkrét cselekedet igazságos háború részének tekinthető-e, vagy sem.
6) Egyes személyek radikális erőszakmentességre vannak meghívva"Akik lemondanak az erõszakos és véres tettekrõl és az emberi jogok biztosítására a védekezésnek a leggyengébbek számára is hozzáférhetõ eszközeihez folyamodnak, az evangéliumi szeretetrõl tanúságot tesznek, föltéve, hogy ez megtehető a többi ember és a társadalom jogainak és kötelességeinek kára nélkül. Törvényesen tanúsítják az életet és tárgyakat pusztító erőszakhoz folyamodás fizikai és erkölcsi veszedelmének súlyosságát."
Egyértelmű és világos, hogy az Egyház, az Evangéliumra hivatkozva azért küzd, hogy a halálbüntetést töröljék el az egész világon!! A tömegpusztító fegyverek korában már nincs olyan háború, mely megnyerhető, hisz ezek a fegyverek végső pusztulásba taszíthatják az egész emberiséget.