Szimpóziumot tartottak

Szimpóziumot tartottak a Vatikánban a világgazdasági válságról.

Lezárult a vatikáni Szent Márta Házban az a tanácskozás, amelyen a Latin-amerikai és Karib-tengeri Püspöki Konferenciák Tanácsának (Celam) 10 püspöke és a Misereor német karitatív szervezet 10 szakértője vett részt. A Misereort Josef Frings bíboros, kölni érsek 1958-ban alapította azzal a szándékkal, hogy az öt kontinens szegényeit segítse. A vatikáni találkozó célja az volt, hogy megvitassák a gazdasági krízissel kapcsolatos témákat, illetve az éghajlatváltozás problémáit.
A szimpóziumról Alvaro Leonel Ramazzini, guatemalai püspök interjút adott a Vatikáni Rádiónak. A találkozón résztvevő szakértők tanulmányokat készítettek a klímaváltozásról, a globális felmelegedésről és az erőforrások használatáról. „Ez segítségünkre volt - mondja Ramazzini püspök –, hogy megértsük: ezeket a problémákat nemcsak annak a közösségnek a szemszögből kell megközelítenünk, amelyben élünk, hanem tudományos oldalról is. Láthattuk, hogy az egész föld helyzete nagyon súlyos, és hogy döntéseket kell hoznunk annak érdekében, hogy a globális felmelegedés, a vízhiány, az erőforrások felhasználása és a szegénység problémái ne súlyosbodhassanak.

Arról is szó esett – mondta a guatemalai püspök -, hogy szükség lenne egy új világgazdasági rendre, és egy olyan szervezetre, amely ezt működtetné és ellenőrizné, hogy alapelvei tiszteletben tartsák az emberi méltóságot. Szükség lenne egy globális egyezményre is, amely segítene megértetni, hogy a föld javai nem csak egyeseké, hanem mindannyiunk tulajdona, és hogy szükség van egyfajta szabályozásra, amely az igazságosság és a javak egyenlő elosztását biztosítja.

Vatikáni Rádió