Riportunk Böjte Csaba árvaházának művészeti munkájáról
Pár éve Dévára vitt az utam, Böjte Csaba testvér árvaházába. Ott töltöttem néhány napot, alkalmam volt bepillantani a életükbe: gyereksorsok ragadták meg szívem, és máig úgy érzem, nem tudott eleget simogatni a tenyerem. A művészet ereje pedig itt is formálja a közösséget, az egyének életét. Riportunk a dévai árvaház művészeti munkájáról, Bajczi Mariann szolgálatáról, számos gyerek traumafeldolgozó, örömet hozó alkotásáról.
Én csak pár napot lehettem ott, a már majd' három évtizede működő Dévai Szent Ferenc Alapítvány által fenntartott árvaházban, van, aki hónapokat, akár éveket vagy a teljes életét teszi fel a feladatra; a családjukból kiszakadt gyerekek nevelésére, fejlesztésére, vigasztalására.
Bajczi Mariann művészeti segítőt évek óta ismerem, jobb agyféltekés rajz-tanfolyamokat tartott az ország, aztán a világ számos szegletében. Láttam súlyos pszichiátriai betegekkel dolgozni, nyomon követtem munkáját akkor is, amikor hazánk legkeményebb börtönébe vitt rajztanítással vigasztalást, feloldozást a raboknak. Ha nem jött volna a koronavírus-járvány, most ott lennék Déván, és személyesen kérdezném munkájáról, de ez most egy rendhagyó karanténriport: telefonon, e-mailben, ide-oda vándorló szavakkal, veretes érzésekkel.
Mariann jött-ment a világban évekig, most Déván van munkájára szükség, nem évente egy-két alkalommal, mint régebben, hanem minden egyes nap. Csaba testvér kérésére érkezett, „telepedett le” hosszabb időre, kapott egy kis lakást az otthon területén, szinte szomszédok Csaba testvérrel. Otthona azonban nem teljesen privát terület, az egyik szobában nagyon komoly kreatív-alkotó műhelyt hozott létre.
Ki-be járnak a gyerekek nála, ott mindenki otthon van kicsit, bár senki se lakik vele.
A gyerekek „csak” alkotnak