Több mint 2000 gyermek, közel 300 kolléga… itt tartunk a 2018/19-es tanévben a Szent Ferenc Alapítványnál. Csaba testvér idén is fontosnak tartotta, hogy legyen egy olyan alkalom, ahol legalább a házvezetők találkoznak egymással, megosztják tapasztalataikat, gondjaikat, ötleteiket. 25 év távlata pedig már stratégiai kérdéseket is megnyit: újabb és újabb jogszabályoknak kell megfelelni és a gyermekek távolabbi jövőjéről is gondolkodnunk kell, hogy mind a szervezet, mind gyermekeink megállják a helyüket a világban!
Összefoglaló videó:
Idén az egyik legfontosabb kérdés, amit Csaba testvér és egy pszichológus kolléganő segítségével körbejártunk, az a „Ki vagyok én?” kérdésre adandó folyamatos belső válaszunk és az Isten-kapcsolatunk, mely csakúgy a gyermekeknél, mint a nevelőknél és minden kollégánál alapvető fontosságú. Ezzel tudjuk megelőzni belső motivációnk elveszítését és az idő előtti kiégést, türelmetlenségeinket és ebből eredő konfliktusainkat.
Ahogy baj esetén a repülőgépen is először a felnőttnek kell magára tennie az oxigénmaszkot, hogy legyen még egyáltalán lehetősége segíteni gyermekén, úgy a hétköznapokban is ha bárkinek segíteni akarunk, bármibe belefogunk, először is saját magunkat kell rendbe tennünk. A belső egyensúlytalanságot ugyanis törvényszerűen átvisszük munkánkba, környezetünkbe, kapcsolatainkba.
Szót ejtettünk a hagyományos iskolán kívüli, de a gyermekek nevelésében és motiválásában kiemelkedő szereppel bíró tevékenységek fontosságáról. Ilyen elsősorban a mindennapi ima, mely rendszeres és személyes Isten-kapcsolatra neveli gyermekeinket (például Déván és Csíksomlyón már külsősök számára is megteremtettük interneten a lehetőséget a becsatlakozásra), a vasárnapi szentmise, a gyermekek szentgyónásra való felkészítése és rászoktatása. Tapasztalataink szerint a zarándoklat hihetetlen energiákat szabadít fel: azok a gyermekek, akiknek az iskolába menet 1-2 kilométer legyaloglása mindennapos kínt jelentett, a 20 kilométeres zarándoklatot végigéneklik, imádkoznak, nevetnek és a végén büszkék a teljesítményükre! Beszéltünk ugyanígy a művészetek gyakorlásának jótékony hatásairól, bármely ágáról legyen is szó, a sportról, a közösségi élményekről, és a gyermekek koruknak megfelelő munkába való bevonásáról.
Az Alapítvány az elmúlt néhány évben több új tevékenységbe kezdett, a teljesség igénye nélkül ezekről is beszélgettünk:
A Szerelem-ösvény Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelmén keresztül mutatja be a fiataloknak a hiteles párkapcsolat lépcsőfokait: 9 állomáson keresztül az ismerkedéstől a házasságig és a családalapításig. Úgy látjuk, nagyon nagy ma erre az igény, több iskolába is hívták már munkatársainkat előadni ebben a témában. A Szerelem-ösvény egy zarándokút, mely Nagyváradtól Koltóig több mint 200 km. Ennek bejárásához, az állomásokon való elmélkedésekhez igénybe lehet venni két munkatársunk segítségét, akik jegyespárként maguk is járják a szerelem útját. Weboldaluk is elindult: www.szerelemosveny.hu címen. Nagyon szeretnénk nemcsak a saját gyermekeinket, hanem minden fiatalt felkészíteni a boldog párkapcsolatra, a házaséletre, a gyermekvállalásra, mert hiszünk abban, hogy a családok mostani helyzetén – ha csak a válási arányokra is gondolunk! - az alapoknál tudunk a legtöbbet segíteni. Álmunk az, hogy a fiatalok újra felfedezzék, hogy a házasság és a családalapítás nem korlát, mely egyedi személyiségünk kiélésének útjában áll, hanem a Jóisten ajándéka, pont a kiteljesedés közege!
Csaba testvér lelkesítő szavai :