Félútjához érkezett a moldvai csángó magyarok anyanyelvi misézéséért indított háromezer kilométeres kerékpáros zarándoklat. Ferkó Zoltán, a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület alelnöke és egy csángó küldöttség pénteken adta át petícióját a Vatikánban. A küldöttségben részt vett Nyisztor Tinka, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének vallási felelőse, Solomon Adrián, a szervezet elnöke és Pogár Róbert csángó származású pap.
Ferkó Zoltán az MTI-nek elmondta, hogy a Vatikánban fogadta Pietro Parolin, szentszéki külügyminiszter-helyettes, akinek átadták petíciójukat. Az alelnök közlése szerint Pietro Parolin részletesen ismerte a helyzetet, s hangsúlyozta: elsősorban helyi problémáról van szó. Arra bíztatta a zarándoklat résztvevőit, hogy helyben, konfliktusok nélkül próbálják meg a kérdést rendezni. Ígéretet tett ugyanakkor arra, hogy közvetíteni fogja a kérést a bukaresti nunciatúrára, illetve a jászvásári püspökségre.
A zarándokok találkoztak a püspöki kongregáció hivatalnokával, msgr Roberto Raedellivel is, aki ígéretet tett levelük továbbítására a püspöki kongregáció titkárságára.
Az egyesület alelnöke pozitívan nyilatkozott a pénteki találkozókról, mint elmondta, a Vatikánban megköszönték a tájékoztatást és várják a további információkat a helyzet alakulásáról.
Ferkó Zoltán március 22-én indult Budapestről, a bazilikától, a háromezer kilométeres kerékpáros zarándokútra a moldvai csángó magyarok anyanyelvű misézéséért. Eddig 1570 kilométert tekert kerékpárján.
Akcióját ismertetve korábban kitért arra, hogy jelenleg a csángó magyarok csak román nyelvű miséket hallgathatnak lakóhelyükön.
„Ha nem sikerül az életvitelüket alapvetően meghatározó szakrális közeg, a templom nyelvét legalább részben magyarra váltani, a jelenleg 16 faluban működő oktatási program által biztosított heti legfeljebb öt magyaróra nem tudja majd megakadályozni a legkésőbb két-három nemzedék múlva bekövetkező teljes nyelvváltást" - mondta el.
A kerékpáros zarándoklat útvonala Magyarországon érintette a fő észak-dunántúli római katolikus egyházi központokat, majd Bécsen és Velencén keresztül érte el a Vatikánt. Visszafelé Dél-Magyarországon át Déva érintésével Gyulafehérvárra, az erdélyi római katolikus egyház központjába érkezik. Ezután Kolozsváron keresztül pünkösd szombatján ér Csíksomlyóra, majd a Gyimesi-szorosnál lépi át a tervek szerint az ezeréves országhatárt.
Útja során felkeresi Jászvásárt (Iasi), a római katolikus egyház moldvai központját, majd Bákót, a moldvai csángóság közigazgatási központját is.
A vatikáni petíció mellett mindenhol átad egy levelet az érintett területek egyházi vezetőinek, amelyben arra kéri őket, hogy támogassák a csángók magyar misézésének engedélyezését.
Ferkó Zoltán elmegy minden olyan faluba is, ahol jelenleg magyar nyelvű oktatás zajlik. A zarándok a tervek szerint június elején érkezik vissza útjáról Magyarországra.
A katolikus népesség Moldvában döntően magyar eredetű, számuk 250 ezerre tehető, s körülbelül 60 ezren vannak, akik a mai napig beszélik a magyar nyelv legarchaikusabb formáját.
Ferkó Zoltán ma indul tovább Horvátországba, s hétfőn Drávaszabolcsnál lépi át a magyar határt. (sajtóinformáció)
www.erdely.ma